Vyhledávání zájezdu
Výběru odpovídá
3 376 921 zájezdů

Rozšířené vyhledávání

Aktuální situace v Egyptě

6.6.2012

Už rok nás média bombardují zprávami o aktuální situaci v Egyptě. V tomto dokumentu se vám budeme snažit popisovat aktuální situaci v Egyptě.

27.1. 2013

Káhirou otřásla vlna násilí poté, co káhirský soud odsoudil 21 lidí k trestu smrti za podíl na loňských masových výtržnostech na fotbalovém stadionu v přístavu Port Saíd. Po oznámení rozsudků se v Port Saídu střetli příznivci odsouzených s policií. Ve všech ostatních místech země je klid. I tento incident byl vyřešen během dvou dní. Turistická letoviska fungují bez jakýchkoliv problémů a každým dnem přijímají tisíce hostů z celého světa.

6. 12. 2012

Egypťané protestují proti vydání dekretů presidenta Mursího. Před prezidentským palácem v Káhiře jsou tanky a obrněná vozidla a dochází k demonstracím. Ve všech přímořských letoviscích je ale klid. Největší česká cestovní kancelář, která se, mimo jiné, specializuje na zájezdy do Egypta posílá do této země každý týden několik letadel s turisty a vše probíhá naprosto bez problémů.

5.6. 2012

V 18:25 se na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí objevila zpráva, která varuje české občany před odjezdem do Egypta, konkrétně na Sinajský poloostrov. 

Konkrétně se ve vyjádření píše toto:

„MZV ČR v souvislosti s aktuální bezpečnostní situací důrazně varuje české občany před cestováním do oblasti Sinajského poloostrova, a to včetně všech turistických letovisek.

I cestování do dalších oblastí Egypta, a to zvláště vzhledem k posledním událostem v zemi, může být spojeno se zvýšeným rizikem pro české občany. Jedná se zejména o větší města (Káhira a Alexandrie), severní Egypt (delta Nilu) a západní hranici s Libyí.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR rovněž nedoporučuje individuální turistiku po celém území Egypta.

I nadále nelze vyloučit možnost vzniku předem neohlášených stávek a pouličních demonstrací a s tím spojených rizik pro české občany. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje občanům během jejich pobytu v Egyptě vyhýbat se jakýmkoliv shromážděním či srocením občanů.

MZV ČR po dohodě s Asociací cestovních kanceláří ČR a Asociací českých cestovních kanceláří a agentur též doporučuje klientům cestovních kanceláří, kteří se nacházejí v Egyptě, dbát za všech okolností doporučení vedoucích svých zájezdů.“

Na toto varování MZV ovšem dnes přišla reakce v podobě tiskové zprávy od cestovní kanceláře Exim Tours, jejíž zájezdy do Egypta prodává i společnost Media Marketing Services a.s. – provozovatel cestovní agentury Cestuj.cz. V ní se píše: 

Dle aktuálních zpráv, které má cestovní kancelář EXIM TOURS a.s. od svých zástupců, bezpečnostní situace na Sinajském poloostrově a v celém Egyptě je stejná, jako byla před týdnem, měsícem či půl rokem.  Ve velkých městech (jako je Káhira či Alexandrie) dochází v souvislosti s Mubarakovým rozsudkem v minulém týdnu k demonstracím, avšak v turistických destinacích žádné nepokoje nepozorujeme…. Takovéto varování vyšlo pouze v České republice, a jak jsme si ověřili, v okolních zemích (Polsko, Slovensko, Rakousko, Německo a Švýcarsko) žádné nové upozornění či informace v souvislosti s Egyptem nebyly uveřejněny.  V tuto chvíli tráví s cestovní kanceláří EXIM TOURS a.s. v Egyptě celkem téměř 5.000 klientů (z toho na Sinaji cca 1.000), a jejich dovolená probíhá zcela běžným způsobem.“

Také tiskový mluvčí Cestovní kanceláře Fischer Jan Osúch označil pro internetový server aktualne.cz varování ministerstva za přehnané. "Doporučení ministerstva považujeme za přehnané. Neodpovídá situaci na místě, a dokonce ani tomu, jak ji popisují zahraniční oficiální úřady a média. Varování ministerstva před cestami do letovisek na Sinaji nerozumíme: v dovolenkových resortech je situace naprosto klidná, ani v minulosti v nich žádné problémy nebyly a není důvod se domnívat, že nějaké budou," dodal mluvčí. Celý článek naleznete zde.